SpaceX má za sebou úspěšnou misi Iridium NEXT i návrat rakety Falcon 9

Včera v noci se uskutečnil další velmi důležitý milník v programu SpaceX. V 9:54 místního (PT) času, se podařilo uskutečnit, po několika odkladech, start rakety Falcon 9, která posloužila jako nosný systém pro misi Iridium NEXT. Níže se můžete podívat na zajímavá videa ze startu i z návratu prvního stupně zpátky na zem, na mobilní plovoucí rampu umístěnou na hladině oceánu. Najdete zde také celý záznam přenosu (start 19:37, přistání prvního stupně 36:30). 

Start proběhl ze základny Vanderverg Air Force Base v Kalifornii. Jednalo se o první start rakety Falcon 9 po explozi, která nastala při startu v září loňského roku. Mnoha inženýrům tak spadl obrovský kámen ze srdce a pro SpaceX se jedná o velmi důležitý milník. Kromě úspěšného startu se však nesmí zapomínat také na úspěšný návrat prvního startovacího stupně. To se společnosti SpaceX, kterou založil CEO Tesla Elon Musk, podařilo již po sedmé a je vidět, že mají tento postup již velmi dobře vychytaný.

Záchrana prvního stupně je velmi důležitým prvkem budoucích startů, jelikož výrazně snižuje náklady na každý start. Do této doby se při startech používaly vždy nové moduly, příští start má však být premiérou pro již jednou použitý modul. V praxi se tak přesvědčíme o tom, zda-li budou tyto použité prvky stejně spolehlivé, jako nové.

Druhý stupeň rakety dosáhl nízké oběžné dráhy (Low Earth Orbit, cílová dráha je určena na 780km) a může se tak pustit do dokončení své mise (vypuštění všech satelitů bylo ohlášeno zhruba 4 hodiny po startu, jedná se tak oficiálně o úspěšnou misi). Tím je vypuštění deseti satelitů programu Iridium NEXT. Tento start byl prvním z několika následujících, jejichž cílem bude rozprostření satelitů (860kg jeden) programu Iridium po nízké oběžné dráze Země. Cílem mise je umístit na 72 satelitů, které zde vytvoří síť sloužící pro hlasovou a datovou komunikaci a nahradí vysloužilé satelity z 90. let. Pro SpaceX se navíc jedná o partnerství, skrze které se mohou ještě více etablovat a získat velmi cenné zkušenosti. Podle kontraktu má SpaceX nastavený velmi agresivní plán startů. Právě časté starty a postupné snižování finanční nákladnosti přispěje k tomu, že služeb SpaceX bude využívat více společností a tento způsob dopravy objektů na oběžnou dráhu, bude čím dál obvyklejší.

V loňském roce SpaceX provedlo 8, z plánovaných 20, startů. Exploze při startu 1. zář výrazně zpomalila aktivity po zbytek roku. Toto zdržení rozhodně nepřispělo finančním výsledkům za rok 2016. Očekává se, že společnost dopadne ještě hůře, než o rok předtím, kdy vykázaly ztrátu 250 milionů dolarů. Letošní rok však má být tím, kdy vše poběží jak na drátkách. Na letošní rok je naplánováno podstatně více startů a ke konci roku by měla společnost také poprvé vyzkoušet zkušební let obyvatelného modulu Dragon, který se má jednou vydat mimo jiné na Mars. Podle původních plánů, by měly být mise na Mars dostupné do roku 2024. Uvidíme, jestli se to Elonu Muskovi a jeho SpaceX opravdu podaří. Doufáme, že ano.

TechCrunch

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*